Colin Archer 1:15
Kód: KV-3BB7028Detailní popis produktu
Billing Boats
Na počátku 50. let dánský architekt a bývalý válečný pilot RAF Ejnar Billing vystavil vlastnoručně zhotovený model rybářského člunu ve výloze hobby obchodu patřícího jeho manželce. Potom, co se fotografie modelu objevila v jednom časopisu, pana Billinga zavalily objednávky na postavení desítek kusů stejného modelu. Protože nebylo v jeho silách takové množství zvládnout, napadlo ho, že člun nabídne jako stavebnici – první hromadně vyráběnou stavebnici s dřevěnou kostrou s kýlem, žebry a plaňkovanou obšívkou napodobující co nejvíce konstrukci skutečných lodí. Tento způsob stavby se rychle ujal a modely pana Billinga začaly dobývat svět. V roce 1958 pak vznikla rodinná firma nesoucí dodnes jméno Billing Boats. V průběhu let se konstrukce modelů zdokonalovala a modernizovala, v 60. letech bylo zavedeno používání plastových výlisků trupů, poté nastoupily CNC stroje a již na přelomu 80. a 90. let v Billing Boats začali požívat laserové vyřezávání dílů. Dnes firmu řídí již třetí generace Billingů a plovoucí RC modely i neplovoucí stolní makety stále představují naprostou špičku v lodním modelářství.
S potěšením vám nabízíme sérii stavebnic Billing Boats, z nichž můžete postavit nádherné detailně propracované plovoucí makety s dálkovým ovládáním nebo vytvořit stylový doplněk interiéru vašeho bytu se slanou vůní moře a voláním dálek...
Colin Archer 1:15
Norský záchranný kutr č. 1 Colin Archer RS1 byl postaven v roce 1893 pro „Norskou společnost pro záchranu ztroskotaných lodí“ v loděnici v Rekkevigu poblíž Larviku. Jméno nesl po konstruktéru a staviteli Colinu Archerovi, celkově bylo postaveno na 30 lodí tohoto typu, které po dlouhá léta odváděly skvělou práci v rozbouřených vodách podél norského pobřeží. Původně čistě plachetní kutr Colin Archer po 40 letech záchranářské služby dostal pomocný motor a nový majitel s ním přeplul Atlantik do Spojených států. V roce 1954 byl poškozen v silné bouři v Severní Karolíně, a když jej norští nadšenci v roce 1960 objevili na řece Potomac, byl to už pouhý vrak. Následujícího roku Colina převezli na palubě nákladní lodi zpět do Norska, kde posléze vystřídal několik majitelů. V roce 1972 byl věnován Norskému námořnímu muzeu v Oslu; od roku 1973 se o něj stará „Klub kutru Colin Archer“, který provedl jeho opravu do provozuschopného stavu a účastní se s ním regat historických plavidel v severní Evropě. Stavebnice v měřítku 1:15 je určena pro pokročilé lodní stavitele.
Colin Archer má trup klasické dřevěné konstrukce s plaňkovou obšívkou, dřevěnou palubou a nástavbou. Stavebnice obsahuje všechny plastové, kovové a dřevěné díly potřebné pro dokončení modelu, maketové příslušenství (např. poziční světla, kotvy, záchranné kruhy atd.), lodní hřídel s pouzdrem a 35 mm lodním šroubem.
Model můžete postavit jako neplovoucí maketu, jako čistě motorový model bez plachet a jejich ovládání nebo jako „plnokrevnou“ plovoucí maketu s funkčním oplachtěním a jeho ovládáním – v tom případě počítejte s tím, že budete potřebovat cca 6 kg balastu.
Pro pohon modelu se počítá se stejnosměrným motorem řady 500-600, nejméně 30 A obousměrným regulátorem (dle motoru), 6-7 článkovým NiMH nebo 2-3S LiPo akumulátorem s kapacitou 3-5000 mAh.
Pro ovládání základních funkcí čistě motorového modelu v zásadě vystačí i ta nejobyčejnější dvoukanálová RC souprava; pro ovládání kormidla vyhoví silné standardní servo. Pro „plachetního plnokrevníka“ konstrukce lodi počítá s použitím tří serv – navijáků plachet, které můžete ovládat samostatně nebo prostřednictvím vhodných mixů – tak, jak si budete přát, a vaše RC souprava dovolí. Vzhledem k většímu množství silných serv nezapomeňte na dostatečně dimenzované napájení – lineární BEC stabilizátor v běžných 30-40 A regulátorech otáček nebude stačit. Pro pravého maketáře je samozřejmě „povinností“ doplnění co největšího množství maketových funkcí (světla, zvukový modul atd.), což si vyžádá použití vícekanálové RC soupravy – a kanálů nikdy není dost.
Měřítko | 1:15 |
Délka [mm] | 1270 |
Šířka [mm] | 330 |
Výška [mm] | 1330 |
Ovládané funkce | M,LK,NP |
Náročnost stavby | S3 |
Náročnost pilotáže | P1 |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.